overlay

Su ve Besinlerle Bulaşan Hastalıklardan Korunmak İçin


SU VE BESİNLERLE BULAŞAN HASTALIKLARA DİKKAT !

Su ve besin yoluyla bulaşan hastalıklar toplum içinde hızla salgınlara yol açabilen hastalıklardır.Su  ve  besinlerle insanlar  her  gün  karşı  karşıyadır. Bu   nedenle  yeteri  kadar  dikkat  edilmezse    bu   hastalıklara  yakalanmak  çok  kolay  bir  hal  alır.

Her yıl yaz aylarında; sıcaklar, kaynağı bilinmeyen suların içilmesi ve sebze meyve sulamalarında kullanılması, çiğ sebze ve meyvelerin uygun olarak yıkanmaması, açıkta uzun süre bekletilen gıdaların tüketilmesi, kişisel hijyen kurallarına gerekli özenin gösterilmemesi gibi nedenlerden dolayı başta AGE (Akut Bağırsak Enfeksiyonu ) olmak üzere tifo, dizanteri, kolera A ve E tipi sarılık ve pek çok çeşit parazit ve besin zehirlenmelerine neden olur. Salgın halinegelenbuhastalıklardankorunmanıneniyiyoluhastalıketkenlerinininsanabulaşmasının önlenmesidir.


Su ve besinlerde bulaşan Hastalıklardan korunmak için;

·    Nerede ne şartlarda üretildiği bilinmeyen besinleryenmemelidir.

·    Mikropların bulaşma olasılığını azaltmak için elleri sık yıkamak gerekir yemeklerden önce sonra, tuvalet ihtiyaçlarının kullanım öncesi ve sonrasında yıkanması gerekmektedir.

·    Et, tavuk ve balık gibi yiyecekler diğer gıdalarla temasettirilmemelidir.

·    Ç  et, tavuk,  balık  doğramada  kullanılan  bıçak  ve  kesme tahtası her kullanımdan  sonra  su  ve  deterjanla  yıkanmalıdır.

·   Et  kümes hayvanları deniz  ürünleri  gibi  çiğ  gıdalar ve bu  çiğ  gıdaların  sularında  tehlikeli  mikroplar  olabilir bu mikroplar yemek hazırlama sırasında ya da saklama esnasında diğer gıdalara bulaşabilir ve hastalanmanıza sebepolabilir.

·     Çiğ et vb. gıdalarla temastan sonra eller bol su ve sabunlayıkanmalıdır.

·     Pişmiş yemeklerinizi yiyeceğiniz kadar ve tekrar ısıtırken en az 70 dereceye kadar ısıtaraktüketilmelidir.

·     İlk defa pişirdiğiniz ve tekrar ısıttığınız yemekler oda ısısında iki saatten fazla bekletilmemelidir.

·     Dondurulmuş gıdalar oda ısısında (mutfak tezgahında) bekleterek çözülmemeli, çözünmesi için buzdolabında bekletilmeli ve özellikle et, tavuk, balık gibi gıdalar çözündükten sonra tekrardondurulmamalıdır.

·    Sebze ve meyveler dışardan gelebilecek hastalık etkilerine karşı iyi yıkanmalıdır. Yetişme süresi boyunca toz böcek, ilaç gibi etkilere maruz kalan sebze ve meyveler sadece su ile yıkamak yetmeyebilir, sirke karıştırılan suya koyularakbekletilmelidir.

·    Temiz içilebilir su kullanılmalı içilebilir su sağlanmasında zorluklar olduğunda sular klorlanmalı veyakaynatılmalıdır.