overlay

Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı

  • haber293_ kapak.jpg
  • haber293_ (1).JPG
  • haber293_ (2).JPG
  • haber293_ (3).jpg
  • haber293_ (6).jpg
  • haber293_ (7).JPG
  • haber293_ (8).JPG

Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı 26.06.2018 tarihinde valiliğimiz toplantı salonunda gerçekleştirildi

Valimiz Sayın Necmeddin KILIÇ başkanlığında düzenlenen toplantıya, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Sayın Valimizin bağımlılığın önemli bir sorun olduğunu belirten konuşmasıyla başlayan toplantı katılımcıların sunumları ile devam etti.

Vali Yardımcımız Sayın Turgay GÜLENÇ, bağımlılıkla mücadelenin tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerini ilgilendiren bir sorun olduğunu belirterek ilimiz kurumlarının, yapmış olduğu çalışmalar ve vermiş olduğu mücadelelerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer SOBACI bağımlılığın önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu, mücadele konusunda İl Kurulunun ve organize bir şekilde çalışmanın önemine değinmiştir.

İl Emniyet Müdürü Murat KOLCU Mayıs ve Haziran aylarında yapılan narkotik olaylara ilişkin yapılan çalışmalar ve ele geçirilen uyuşturucu madde miktarları ile bu çalışmalara katılan personel sayısı hakkında açıklamalarda bulunmuştur.

İl Jandarma Komutanı J.Kd. Alb. Abdurrahman BAŞBUĞ bölgelerinde yapılan yasa dışı ekimler, yol kontrol ve arama çalışmaları sonucunda ele geçirilen uyuşturucu madde miktarları hakkında bilgilendirme yapmıştır.

Çorum Yeşilay Şubesi Başkanı Dr. Türker EJDER, Çorum Yeşilay Şubesinin yeni yönetimi hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, yönetim kurulu üyeleri dışında çevreden de faaliyetlerine olan desteğin çalışmalarına katkılarından bahsetti. Yeşilay’ın kuruluşu, amacı, vizyonu ve misyonu hakkında açıklamalarda bulundu. Bağımlılığın her alanıyla, her türlü kötü alışkanlıkla mücadele konusunda çalışmalar yaptıklarını, ekibiyle birlikte ve kamu kurum ve kuruluşlarının desteğiyle ilimizde de bu çalışmaları gerçekleştireceklerini açıkladı. Başlıca hedeflerinin İlk, orta ve üniversite öğrencileri ve Mehmetçiği bağımlılık konusunda bilinçlendirmek, Yeşilay Danışma Merkezinin (YEDAM) ilimizde de kurulmasını sağlamak, sonraki aşamada Yeşilay Bağımlılık Merkezinin ilimizde de açılmasını sağlamak olduğunu belirtti. Ayrıca tütün ile ilgili yasaklara uyulmasını sağlamak, çocuk ve gençleri Yeşilay bünyesine dâhil etmek, çocuk ve gençlerimizi teknoloji bağımlılığından korumak gibi hedefleri olduğunu söyledi.

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet BARIŞ Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Eylem Planı 2018-2023 ve Tütün Kontrol Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2018-2023 hakkında bilgilendirmede bulundu. Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve eylem palanının Nihai amacının Toplumu her türlü uyarıcı ve uyuşturucu madde kullanımından uzak tutmak olduğunu ara amaçlarının ise Uyuşturucunun Arzının Önlenmesinin, Uyuşturucuya Olan Talebin Önlenmesinin, Uyuşturucu ile Mücadelede İletişimin, Uyuşturucu ile Mücadele Sürecinin Koordinasyonu, İzlenmesi ve Değerlendirilmesinin olduğunu açıklamıştır. Bütüncül Hizmet Modeli hakkında bilgilendirmede bulunmuş, bireylerin bütüncül hizmet modelinde en az 1 yıl takiplerinin sağlanması ve 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık remisyon oranlarının takibinin yapılması gerekliliğinden ve bu hizmet modelinin 5 ayağı (Erken tanı ve yönlendirme, Danışma, Tıbbi tedavi, Rehabilitasyon, Sosyal Uyum) hakkında açıklamada bulunmuştur. Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2018-2023 nihai amacının Toplumdaki tüm bireyleri, tütün ürünlerinin sağlık, ekonomik, çevresel ve sosyal zararlarından korumak olduğunu belirtmiş, nihai amaç göstergeleri, mevcut durum ve hedefler hakkında bilgiler verdi.

Sayın Valimiz Kurul Üyelerinin görüş ve önerilerini aldıktan sonra Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kuruluna katılan üyelere katkılarından dolayı teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.