overlay

RAMAZAN AYINDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

haber488_kapak.png

ÖNERİ 1:  Bir kişilik oruç tutup iki kişilik iftar yapmayın !!!!

Ramazan ayını kilo almış olarak bitirmek hem ramazanın ruhuna aykırı hem de sağlık açısından istenmeyen bir sonuçtur.

ÖNERİ 2:  Ramazan ayı son yıllarda sıcak günlere denk geldiği için oruç tutarken sıvı ihtiyacının karşılanması büyük önem taşımaktadır. Çünkü iftar ve sahurda yeterli sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu bulantı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Bundan dolayı başta su olmak üzere ayran ve de taze sıkılmış meyve suları tüketmek sıvı ihtiyacının karşılanması açısından önemlidir.

ÖNERİ 3: Mutlaka sahur yapılmalı !!!!

Çünkü sahur yapmamak açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak sağlığın bozulmasına sebep olabilir. 

Sahurda tam tahıllı birkaç dilim ekmek, haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, bol domates ,salatalık ve yeşillik tüketmek çay yerine de bir bardak süt ya da ayran içmek daha rahat oruç tutmayı sağlayacaktır. Sahurda tok tutacağı düşüncesi ile hamur işleri, tatlılar, makarna gibi karbonhidrad açısından zengin besinler tüketilmemeli; aşırı yağlı,tuzlu ve ağır yemeklerden uzak durulmalıdır.

ÖNERİ 4: İftar menüleri sade olmalı!!!!

Özellikle davetlerde bol kalorili ağır yemeklerden uzak durulmalı, rahat sindirilebilen hafif yemekler tercih edilmelidir. İftarda çorbayla başlanılmalı ve 5-10 dakika kadar olsa da ara verilmeli.  Sonrasında  bir tabak et, tavuk ya da sebze yemeği,  salata ve yoğurtla devam edilmeli.

ÖNERİ 5: Beyin doyma emrini yemek yeme işleminden 15-20 dakika sonra verir.

Bu nedenle iftarda yemekler bolca çiğnenip yavaş yenilmeli.

ÖNERİ 6: İftarda şerbetli ya da unlu tatlılar yerine sütlü tatlılar ve meyve tercih edilmeli.

ÖNERİ 7:  Kahve gibi kafein içeren içecekler yerine başta su olmak üzere ayran, taze sıkılmış meyve suları, ıhlamur kuşburnu türü bitki çayları ya da şekersiz birkaç bardak siyah çay tercih edilmelidir.

ÖNERİ 8: Son olarak İftar yemeğinden sonra yapılacak hareketler ya da kısa bir yürüyüş yemeklerin sindirilmesini kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı, kolay ve bereketli bir ramazan geçirmeniz dileğiyle;  Hayırlı Ramazanlar….