overlay

Basın Duyurusu
BASIN DUYURUSU

     25/02/2019 tarihinde çeşitli ulusal ve yerel basın-yayın organlarında; müdürlüğümüze bağlı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinden son iki ay içerisinde 40 doktorun istifa ettiği ve hizmetlerin aksadığı iddia edilmektedir.

     01.01.2018-11.02.2019 tarihleri arasında 13 aylık süre içerisinde Romatoloji-Endokrinoloji-Hematoloji ve Gastroenteroloji kliniklerinde 1’ er hekim olmak üzere toplamda 4 öğretim görevlisi istifa etmiştir. Belirtilen tarihler arasında toplamda 19 öğretim görevlisi uzman hekim hastanemizde göreve başlamıştır.

     Sağlık Bakanlığı kadrosunda ise 39 uzman hekim, bakanlığımızın açtığı iller arası nakil ve tayin dönemlerinde hastanemizden ayrılmış olup; 37 uzman hekim de yine açılan tayin dönemlerinde hastanemize tayin olarak görevlerine başlamışlardır. Haberde iddia edilen 2 ayda 40 doktor istifa etti iddiası gerçekleri yansıtmamaktadır.

     Hastanemizde günlük ortalama 4500-5000 hastamıza poliklinik hizmeti verilmektedir. Günlük 100 poliklinikle hizmet vermekte olan hastanemizde hekim başına 120 ila 150 hasta muayenesi düşüyor iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır.

     Haberde nükleer tıp-gastroenteroloji-çocuk endokrinoloji-çocuk kardiyoloji-romatoloji-hematoloji-göğüs cerrahi ve onkoloji kliniklerinde hekim bulunmadığı iddia edilmektedir. Çocuk Kardiyoloji ve Romatoloji kliniği dışında belirtilen kliniklerde hekimlerimiz bulunmakta olup vatandaşlarımıza sağlık hizmetleri sunulmaktadır. Çocuk Kardiyoloji, Çocuk Nöroloji, Çocuk Hastalıkları, Radyoloji branşları başta olmak üzere hastanemizin ihtiyacı olan branşlarla ilgili taleplerimiz İl Valimiz, Sayın Milletvekillerimiz ve Sağlık Müdürümüz tarafından Bakanlığımıza her Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurası öncesi güçlü bir şekilde iletilmiş olup, Bakanlığımız tarafından ilgili branşlara atama yapıldığı takdirde hastanemiz kadrosu daha da güçlenecek, ilgili branş hekimi eksikliği nedeniyle il dışı sevkler önlenerek hastalarımıza sunacağımız hizmet kalitesi daha da artacaktır.

     Haberde hastalara ultrason çekimi için 8 ay sonraya randevu verildiği de iddia edilmektedir. Hastanemizde ultrason çekim süresi 105 güne çıkmış olup; bu randevu gün süresinin bakanlık standartlarına indirilebilmesi ve hastalarımızın mağduriyetlerinin giderilebilmesi için Müdürlüğümüz tarafından ultrasonografi hizmet alım ihalesine çıkılmıştır. Haberde iddia edilen 8 aylık süre oldukça abartılıdır ve kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir.

      Mevcut durumda hastanemizde 104 öğretim görevlisi, 115 (Sağlık Bakanlığı kadrosunda) uzman hekim, 35 asistan hekim ve 24 pratisyen hekim olmak üzere 278 hekim görev yapmaktadır.

     Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

                                                                                                                                             Uzm. Dr. Ömer SOBACI

                                                                                                             İl Sağlık Müdürü