overlay

BEYAZ BAYRAK PROJESİ ve BESLENME DOSTU OKUL PROGRAMI

 • haber392_kapak.jpeg
 • haber392_ (4).jpeg
 • haber392_ (2).jpeg
 • haber392_ (3).jpeg
 • haber392_ (5).jpeg
 • haber392_ (6).jpeg
 • haber392_ (11).jpeg
 • haber392_ (10).jpeg
 • haber392_ (9).jpeg
 • haber392_ (8).jpeg
 • haber392_ (1).jpeg


Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul sertifikası alan 18 okul için tören düzenlendi. 13 Aralık 2018 tarihinde saat 14:00 de Atatürk Anadolu Lisesi’nde düzenlenen program Vali Yardımcısı Recep YÜKSEL, İl Sağlık Müdürü Ömer SOBACI, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali BÜYÜK, okul müdürleri ve öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program açılış konuşmaları ile devam etti.

 İlk olarak kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Seyit Ali BÜYÜK, Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul sertifikası olmayan okulun kalmadığını belirterek, “3 yıllık sürede geçerli olduğu için her okulumuz bunun mücadelesini veriyor. Seviyesi, standardı daha yüksek yerlere ulaşmış oluyor. Bu da başarı noktasında hepimizi mutlu ediyor. Öğretmenin, öğrencinin mutlu olmasını sağlıyor” dedi.

Sayın İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Ömer SOBACI; “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın beden ve ruh sağlığının korunması, sağlıklı ve güzel ortamlarda eğitim ve öğretimin sürdürülebilmesi, büyümelerinin sağlıklı bir şekilde sağlanması amacıyla okul sağlığı hizmetleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan protokol kapsamında’’ Beslenme Dostu Okul Programı’’ ve “Beyaz Bayrak Projesi” yürütülmektedir.

Beyaz Bayrak Projesi ile okullarımızın belli kriterler esas alınarak değerlendirilmesinin verimli olacağı düşünülmüş ve bu sayede Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının korunması, fiziki ortamların daha iyi düzeye çıkarılması amaçlanmıştır.

Beslenme Dostu Okul Programı ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.

Amacı okullarımızın sağlığını korumak ve daha üst seviyelere çıkarmak olan bu projeler kapsamında başarı gösteren okullarımızı, öğretmen ve öğrencileri, velilerini, okul aile birliklerini tebrik ediyor, göstermiş oldukları çalışma, gayret ve azimlerinin sürekli olmasını diliyorum. Bu çalışmaların henüz beyaz bayrak almamış ve özellikle beyaz bayrak sahibi olup beslenme dostu okul sertifikasına başvurmamış okullarımıza da örnek olmasını canı gönülden temenni ediyorum.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Vali Yardımcısı Sayın Recep YÜKSEL de çocuklara öğretimin yanında çevre eğitimi, değerler eğitimi ve beslenme eğitiminin de verilmesi gerektiğini altını çizerek, “Mümkün olduğunca bunları içselleştirmelerine, günlük hayatlarına uyarlamalarına da kılavuzluk etmek durumundayız. Ülkemiz son yıllarda obezite ile boğuşuyor. Sindirim sistemi hastalıkları ile boğuşuyor. Okullarda çocukları elimizde tutmalıyız, gönüllerine girmeliyiz. Her tür eğitimde bizler sorumluyuz” diye konuştu.

Programda Dr. Süleyman Akif Yıldırım ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali KURNAZ  da projelerle ilgili sunum yaptılar. Sunumun ardından Beyaz Bayrak, Beslenme Dostu Okul ve Sertifikası Yenilenen Okullara sertifikalarının verilmesiyle birlikte program sona erdi.