overlay

Eşdeğer (Muadil) İlaç Yanlış İlaç Değildir

  • haber322_kapak.jpeg
  • haber322_ (2).jpeg
  • haber322_ (3).jpeg
  • haber322_ (4).jpeg
  • haber322_ (1).jpeg

Türk Eczacıları Birliği 45. Bölge Çorum Eczacı Odası, 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü kapsamında farkındalık oluşturmak için “Eşdeğer İlaç Yanlış İlaç Değildir” konulu basın açıklaması düzenlendi. 25 Eylül 2018 tarihinde PTT Merkez binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer SOBACI, Çorum Eczacı Odası Başkanı Ecz. Sönmez ÇALIŞKAN ve eczacılar katıldı. İlk olarak konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer SOBACI, eşdeğer ilacın Türk ekonomisine katkı sağlayacağını belirterek, bu konuda tüm meslektaşlarından destek beklediğini söyledi.

Çorum Eczacı Odası Başkanı Ecz. Sönmez ÇALIŞKAN’da 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü kapsamında farkındalık oluşturmak için görseller hazırlayarak şehrin dört bir yanındaki billboardlara çalışma yaptıklarını ifade etti. Eşdeğer ilaçların piyasadaki ilaçlar ile aynı etken maddeyi, aynı miktarda içeren, aynı farmasötik özelliklere sahip, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı yapılan biyoeşdeğerlilik çalışmaları ile kanıtlanmış ilaçlar olduğunu dile getiren Ecz. Sönmez ÇALIŞKAN, “Piyasaya ilk çıkan ilacın patent hakkından dolayı; eşdeğeri, başka bir ilaç firması tarafından belirli bir süre piyasaya verilememektedir. Bu koruma süresi boyunca da hastalarımız bu ilacın ismini hafızalarına kazımakta, hekimlerimizden uygun endikasyonlarda bu ilacı tercih ede ede, elleri bu ilaçları yazmaya alışmaktadır” dedi.

Bu organizasyonda yanımızda olan İl Sağlık Müdürlüğümüze Uzm. Dr. Ömer SOBACI Bey 'in nezdinde şahsım, Yönetim Kurulum ve meslektaşlarım adına teşekkür eder, bize bu konunun hekim ayağında uygulanması noktasında destek sözü veren Çorum Tabip Odası Başkanı Opr. Dr. İsmail Çağatay ÇAĞLAR'a da işbirliği için ayrıca şükranlarımı sunarım. Ayrıca bu kamu yararına çalışmamızda; AVM billboardlarını bize tahsis eden Ahlatçı Holding'e de teşekkürü borç bilirim.” Konuşmaların ardından vatandaşları bilgilendirmek amacıyla eşdeğer ilaçlarla ilgili el broşürü dağıtıldı.”