overlay

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) Eğitimleri

  • haber276_1.jpg
  • haber276_2.jpg
  • haber276_3.jpg
  • haber276_4.jpg
  • haber276_5.jpg
  • haber276_6.jpg
  • haber276_7.jpg

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, ülkemizde bahar ve yaz aylarında görülen ve başlıca kene tutunması veya keneyle temas sonucunda bulaşan ve ölümle sonuçlanabilen önemli bir enfeksiyon hastalığıdır. Havaların ısınmaya başlaması ile hastalığın bulaştırıcı olan keneler aktif hale gelmektedir. Hastalığın önlenmesinde en önemli husus kişisel korunma tedbirlerinin alınmasıdır.

Bu kapsamda, hastalıktan korunmak için aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

·    Hastalığa sebep olan mikrobun bulaştırıcısı olan keneler uçmazlar, zıplamazlar, yerden yürüyerek vücuda tırmanırlar.

·   Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

·     Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığı kontrol edilmelidir.

·    Vücuda kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmadan uygun bir malzeme (cımbız, eldiven, bez ve naylon poşet gibi) ile çıkarılmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.

·     Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna     başvurmalıdır.

·     Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Kenelerin üzerine sigara basılması, kolonya ve gaz yağı gibi maddelerin dökülmesi hastalığın bulaşmasına yol açabileceğinden kesinlikle yapılmamalıdır.

·     Hastalık, hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanların kan ve idrar gibi vücut sıvılarına çıplak el ile temas edilmemelidir.

·     Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske v.b.) almalıdır.

·     Kene tutunan veya kene ile temas eden kişiler kendilerini en az 10 gün süreyle; hasta insan ve hayvanların kan, vücut sıvıları ile doğrudan temas eden kişiler ise kendilerini 2 hafta süreyle takip etmelidir. Halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtilerin görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler.

·    Hastalığın kontrolü kapsamında çiftlik hayvanlarında kene mücadelesi konusuyla ilgili olarak Tarım teşkilatının önerileri ve yardımları dikkate alınmalıdır.

·    Kenelerin birçok çeşidi vardır. Ancak hangi kenenin hastalık yapıp yapmadığı anlaşılamayacağından tüm kenelere karşı aynı önlemler alınmalıdır.

      Günümüzde yaklaşık 850 tür kene vardır.¨KKKA, Hyalomma cinsi keneler ile bulaşır

       haber276_9.jpg

haber276_10.jpg

                   Erkek erişkin                                Dişi erişkin                                     Dişi erişkin

                     Hyalomma                                   Hyalomma                                 Hyalomma - Kan emmiş


Hastalığın aşısının ve tedavisinin olmaması sebebiyle eğitim ve korunma, hastalığın kontrolünde en önemli yaklaşımlardır. Bu sebeple 2018 yılında KKKA ile ilgili gerçekleştirilecek eğitimler oldukça önem arz etmektedir. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı hakkında; Müdürlüğümüz Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Birimi personeli Hemşire Onur BÜYÜKCİNDİL tarafından Merkez Muhtarları ve Köy Muhtarlarına 15.05.2018 tarihinde Çorum Devlet Tiyatro Salonunda eğitim verilmiştir. Eğitime 74 Muhtar katılmış olup soru-cevaplarla gerekli farkındalık oluşturulmuştur.50 Afiş, 100 Broşür dağıtılmıştır.