overlay

Sağlıklı Böbreklerle, Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Gebelik

  • kapak.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 6.JPG

8 Mart Dünya Böbrek Günü 

     Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.

    Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Kronik Böbrek Hastalığının gelişme riski, kadınlarda erkeklerden daha yüksek olabilmektedir.

     Bazı böbrek hastalıkları, örneğin lupus nefropati veya böbrek enfeksiyonu (akut veya kronik piyelonefrit) genellikle kadınları etkiler. Böbrek enfeksiyonları (çoğu idrar yolu enfeksiyonu kadar) kadınlarda daha sık görülmekte ve gebelikte risk artmaktadır. Bu yüzden iyi sonuçlar elde etmek için teşhis ve tedavi zamanında yapılmalıdır. İleri derecede kronik böbrek hastalığı ve yüksek tansiyonu olan gebelerde erken doğumlar ya da düşükler görülebilir.

    Gebelikte karşılaşılan sorunlar böbrek hastalığı riskini arttırmaktadır. Genç kadınlarda  preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), septik düşük (plesantanın enfeksiyonu) ve doğum sonu kanama (doğumdan sonra major kanamalar) akut böbrek hasarının önde gelen nedenleri arasında yer alır. Ayrıca kronik böbrek hastalığını tetikleyebilir.

    Bu doğrultuda “8 Mart Dünya Böbrek Günü” değerlendirilerek İl Sağlık Müdürlüğü ile bağlı kurumları tarafından il merkezi ve ilçelerde böbrek salığını korumaya yönelik bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

    Konuyla ilgili olarak Çorum Şenyurt ASM gebe sınıfında düzenlenen “Sağlıklı Böbrekler ile Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Gebelik”  temalı bilgilendirme eğitimi, 1 Nolu Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Görevlisi Ebe Derya SARIKAYA tarafından verildi. Eğitim sonunda   katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

     İl merkezi ve ilçelerde böbrek sağlığını korumaya yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

     Sonuç olarak, kronik böbrek hastalığınız varsa ve gebeyseniz, aşırı kilodan kaçının, az tuz tüketin ve her gebe muayenenizde tansiyonunuzu mutlaka ölçtürün, bilinen böbrek hastalığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirin.

DİKKAT!