overlay

SİGARAYI BIRAKIN HAYATIN TADINI ÇIKARIN!

  • haber209_kapak.JPG
  • haber209_ (1).jpg
  • haber209_ (2).JPG
  • haber209_ (3).JPG
  • haber209_ (4).JPG
  • haber209_ (5).jpg

Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri  sigara kullanımıdır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen başta kanser olmak üzere KOAH, Astım gibi birçok hastalığın temelini oluşturan bir alışkanlıktır.

 ‘’9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı; sigara kullanma alışkanlığı olan insanların sigaranın zararları konusundaki bilgilerini artırmak suretiyle, insanların  sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına sebep olacak birtakım davranış değişikliklerine sebep olmaktır. Başka bir ifade ile, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” adı altında tertip edilen etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır.

Bu nedenle,  İl Sağlık Müdürlüğümüz Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi personelleri tarafından Çorum AHL Park’ta Tütün ve Tütün mamullerinin zararları konusunda farkındalık etkinliği düzenlendi.

Sigaranın sebep olduğu günümüzün en tehlikeli hastalığı olan kanser hakkında bilgiler verildi, görsel el broşürleri dağıtıldı,  vatandaşlara karbon monoksit ölçümü yapıldı.

Akşam saatlerine kadar devam eden etkinlikte sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlara Sigara Bırakma Polikliniklerinden yardım alabilecekleri anlatıldı.