overlay

Verem Haftası Etkinlikleri

  • haber204_kapak.jpg
  • haber204_ (1).jpg
  • haber204_ (2).jpg
  • haber204_ (3).JPG
  • haber204_ (4).JPG
  • haber204_ (5).JPG
  • haber204_ (7).jpg
  • haber204_ (8).jpg

Ülkemizde verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk pazar günü ile başlayan hafta, bu yıl da 07-13 Ocak 2018 tarihleri arasında “71. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” olarak belirlenmiştir.

            Yürütülen başarılı tüberküloz kontrol çalışmaları neticesinde DSÖ kriterlerine göre tüberküloz insidansı yüzbinde 20’nin altına düştüğü ve diğer kriterleri sağladığı için ülkemiz eliminasyon fazına girmiştir. Bu kapsamda önümüzdeki yıllarda ülkemizde yürütülen tüberküloz kontrol programı, tüberküloz eliminasyonunu hedefleyecek şekilde güçlendirilerek sürdürülecektir.

             Bilindiği üzere toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Bu kapsamda veremle ilgili toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğümüzce Verem Haftası münasebetiyle bir dizi etkinlikler ve farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

             Yapılan bu etkinlikler kapsamında;

             İl merkezinde hizmet binalarına“Verem Kalıtsal Bir Hastalık Değil, Bulaşıcı Bir Hastalıktır.”temalı bez afiş, poster v.b görseller asıldı.

08-12 Ocak 2018 tarih ve 10:00-16.00 saatleri arasında AHL Park AVM’de stant açılarak halka broşür dağıtıldı ve  verem hastalığı hakkında bilgi verildi.

08-12 Ocak 2018 tarihleri arasında Verem Savaş Dispanseri personeli Riza ŞİRİN  tarafından Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ile Başöğretmen Atatürk İmam Hatip Ortaokulu, Dr Sadık Ahmet Ortaokulu, Toprak Sanayi Ortaokulu ve Mustafa Kemal Ortaokulu’nda kurum personel ve öğrencilerine; 15 ve 17 Ocak 2018 tarihlerinde de Merkez Toplum Sağlığı personeli Uzm Dr. Emin RENÇBER tarafından köy, merkez cami görevlilerine ve kuran kursu öğreticilerine Müftülük Toplantı Salonunda verem hastalığının, tanımı, ülkemizde ve dünyada dağılımı, bulaşma yolları, belirtileri, tedavisi, Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulaması ve önemi, korunma yolları hakkında eğitimler verildi. Cuma hutbelerinde görevliler tarafından verem hastalığına dikkat çekildi.

11.01.2018 tarihinde Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Dr. Medine KOCAMANOĞLU tarafından verem hastalığı ve hastalığın bulaşma yolları, risk faktörleri, ülkemizde ve dünyada dağılımı, bildirimi, tanı ve tedavisi, kontrol önlemleri ile Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulaması ve önemi hakkında sağlık personellerine yönelik hizmet içi eğitim verildi.

İl merkezi yanı sıra ilçelerimizde de Toplum Sağlığı Merkezlerinde görevli sağlık personelleri tarafından kurum personellerine, öğrencilere ve halka verem hastalığı hakkında eğitimler verilerek broşür dağıtıldı.

“VEREMSİZ BİR TÜRKİYE ve DÜNYA”  hedefi doğrultusunda diğer çalışmalarımız da yıl boyunca sürdürülecektir.