overlay

Uyuşturucu ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Necmeddin KILIÇ başkanlığında gerçekleştirildi.

  • haber200_kapak.jpg
  • haber200_ (1).jpg
  • haber200_ (2).JPG
  • haber200_ (3).jpg

Uyuşturucu ile Mücadele Koordinasyon Kurulu 27.12.2017 tarihinde Saat:11.00 da Valilik binasında toplandı.

Sayın Valimiz Necmeddin KILIÇ başkanlığında düzenlenen toplantıya, Vali Yardımcısı V. Azmi YEŞİL ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Vali Necmeddin KILIÇ,  Uyuşturucu ile Mücadele İl Kurulu’nun en önemli gayesinin uyuşturucu kullanımının olmaması için önlemler almak olduğunu söyleyerek “Bizler ilk olarak yeni uyuşturucu kullanımına engel olacak çalışmalar yapmalı, sonraki aşamalarda tedavisi gerçekleşen kişilerin sosyal hayata uyumunu sağlamalıyız” dedi.

Gençlerin uyuşturucuya bulaşmaması için etkin bir propaganda sürecinin yapılması gerektiğini söyleyerek bu konuda yapılacak konferans, izletilecek video gibi bilgilendirme faaliyetlerinin önemine dikkat çekti.

Özellikle Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ders müfredatına uyuşturucu karşıtı kamu spotlarının yerleştirmesi gerektiği konusuna da değinerek  “Her öğrenci belli bir zaman dilimi içinde bu konuda bilgilendirilmeli, bu konu bilinçaltına sürekli mesajlar yoluyla işlenmelidir. ” dedi.

Vali Necmeddin KILIÇ,  her okulda uyuşturucu ile mücadele kapsamında müdür yardımcıları başkanlığında bir heyet oluşturulmasını, konu hakkında kendi programlarını oluşturarak uyuşturucu ile mücadele konusuna yer verilmesini istedi. Ayrıca okullardaki Yeşilay Kulüplerinin daha aktif hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Kültür ve Turizm il Müdürlüğü tarafından tüm öğrencilerin istifade edebileceği uyuşturucu ile mücadele konusunda film, tiyatro gösterimi vb. faaliyetlerin gerçekleştirilmesini istedi. Bu etkinliklerde Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesindeki öğrencilerin dahil edilmesinin gerekliliğine de değindi.

Hitit Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde kurulan “Bağımlılık ile Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin” diğer kurumlarla ile işbirliği içerisinde akademik çalışmalar yapacağını bununda yapılacak propaganda faaliyetlerine destek sağlayacağını söyledi.

Vali Yardımcısı V. Azmi YEŞİL, Uyuşturucu kullanımının toplum için büyük bir sorun olduğunu söyleyerek ekonomik, çevresel ve sosyal etmenlerin bu konu üzerindeki etkisine değindi. Dünya genelinde yaklaşık bir trilyon liranın uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı maddelere ayrıldığını söyleyen Sayın YEŞİL bu durumun insanlık adına tehlike arz ettiğini belirterek sadece İslam ülkeleri değil tüm dünyayı tehdit eden bir unsurdur diye belirtti.Kullanımı engellemek için alınacak önlemlerden bahsederek eğitim ve aile yapısının çok büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Çorum’da 2017 yılında madde bağımlılığı ile mücadele alanında yapılan kurumsal çalışmaların ele alındığı toplantıda; kurul üyelerine bilgilendirme sunumlarında bulunuldu.

Katılımcıların fikirlerini de paylaştığı Uyuşturucu ile Mücadele Koordinasyon Kurulu Toplantısı, yapılan değerlendirmelerin ardından sona erdi.