overlay

BEYAZ BAYRAK VE BESLENME DOSTU SERTİFİKALI OKUL SAYISI HIZLA ARTMAYA DEVAM EDİYOR

kapak.jpg

29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programının” Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının kazandırılması başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okul Projesi” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki “Beyaz Bayrak”  protokolü ile; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel; okul öncesi, ilkokul, ortaokul, liseler ile mesleki eğitim merkezi, halk eğitim merkezi, eğitim uygulama okulu ve iş sağlık eğitim merkezleri gibi eğitim kurumlarının, temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda okullarda başlatılan “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projesi kapsamında ilimizde 61 okula Beyaz Bayrak, 25 okula da Beslenme Dostu Okul sertifikası verildi.

İlimiz merkez Atatürk Anadolu Lisesi'nde gerçekleşen programa Vali Yardımcısı Turan SOĞUKOLUK, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali BÜYÜK, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Ömer SOBACI merkez ve ilçe okul müdürleri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda Milli Eğitim Şube Müdürü Sinan GÜNGÖR “Beyaz Bayrak Projesi” ile ilgili sunum yaparken, İl Sağlık Müdürlüğü Obezite Birim Sorumlusu Fatma YAĞLI’da “Beslenme Dostu Okul Projesi” ile ilgili sunum yaptı.

Sunumların ardından açılış konuşmaları yapıldı.  Programın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Ömer SOBACI; "Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasındaki Beyaz Bayrak protokolü ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kamu ve özel, okul öncesi, ilkokul, ortaokul, liseler ile mesleki eğitim merkezi, halk eğitim merkezi, eğitim uygulama okulu ve iş sağlık eğitim merkezleri gibi eğitim kurumlarının, temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Beslenme ve temizlik toplumların uygarlık düzeyinin ifadesi olup, insanların sağlıklı olmaları ve sağlığın devamı için çok önemli iki etkendir. Bu nedenle Çorum genelinde 2016 yılında 83 olan Beyaz Bayraklı okul sayısı oranı %17 iken, 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalar neticesinde 210 okulun da Beyaz Bayrak alması ile bu oran %60'a yükseldi. Oranlarda ki bu artış İl Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün koordineli bir şekilde çalışması, okulların da bu konuda istekli yaklaşımlarıyla eğitim ortamlarını daha iyi hale getirmek için yaptıkları özverili çalışmalar neticesinde meydana gelmiştir" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali BÜYÜK, 2015 yılında Çorum'da 27 okulun, 2016 yılında 56 ve 2017 yılında 210 okulun Beyaz Bayrak aldığını açıkladı.

Vali Yardımcısı Turan SOĞUKOLUK ise konuşmasında; okullarda ciddi bir temizlik çalışması olduğunu belirterek, "Bizler Bakanlık politikalarının gereği olarak geleceğimize sahip çıkıyoruz. Okullarda kazanılan beslenme ve spor alışkanlıkları çocuklarımız ve geleceğimiz için çok önemli olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından Beyaz Bayrak almaya hak kazanan 61 okul ve Beslenme Dostu 25 okula sertifikalarını Vali Yardımcısı Turan SOĞUKOLUK, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali BÜYÜK, İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Ömer SOBACI, İl Sağlık Müdürlüğü Şube Müdürü Dilek SOMUNCU verdi.

  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 10.JPG
  • 11.jpg