overlay

Uyuşturucu ile Mücadele Koordinasyon Kurulu Toplandı.

basintoplantisi_kapak.jpg

Uyuşturucu ile Mücadele Koordinasyon Kurulu 01.12.2017 tarihinde saat:09.00 da Valilik binasında toplandı.

Sayın Valimiz Necmeddin KILIÇ başkanlığında düzenlenen toplantıya, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleşen oturumun açılış konuşmasını yapan Vali Necmeddin KILIÇ,  Devletimizin uyuşturucu ile mücadele çalışmalarını önemsediğini ve ilk 10 konunun içerisinde yer verdiğini belirtti. Konunun önemine değinerek Devlet ve Hükümetin bu durumu sıfıra indirmek için çalışmalar yaptığını belirtti. “Yerel olarak da uyuşturucu ile mücadele bizim önceliğimizdedir ve ehemmiyet verdiğimiz bir konudur.” ifadesini kullandı.

Devletin temsilcileri olarak kurumların bu konuyu yürüttüğünü söyleyerek; “İlk önce kurumlar ikna ve idrak olmalı ki millet ikna olsun.”  ibaresini kullandı.

İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Adli kurumların bu konunun adli sürecinde yer aldığını belirterek propaganda kısmı için Hitit Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde kurulan Danışma Kurulu ile işbirliği içerisinde olacak kurumlara fazlaca görev düştüğünü belirtti.

Uyuşturucu ile mücadelede Fransa modelinden örnek vererek sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir kurulun bu mücadelede etkin rol aldığını ve uyuşturucu kullanımının yüzdelik oranında gerileme gösterdiğini söyledi.

Propagandanın önemine değinerek, “Öncelikli görevimizin halkı uyuşturucudan nefret ettirmektir.” dedi.

Daha önce çalıştığı illerde uyguladıkları bir projeden bahsederek yapılan çalışmalarda madde bağımlısı çocukların çoğunun aile yapısında problemler tespit ettiklerini belirterek ailenin çocuk üzerindeki önemini vurguladı.

Alt komisyon kurulunun İl Koordinasyon Kurulu’nun işleyişini hızlandırdığını belirterek bu kurulun çalışmalarına daha aktif devam etmesi gerektiğini belirtti.

Çorum’da madde bağımlılığı ile mücadele alanında yapılan kurumsal çalışmaların ele alındığı toplantıda; İl Emniyet Müdürlüğü     Narko Mobil ve Narko Rehber’’  projeleri hakkında,  Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğü “Yeşeren Umutlar” projesi hakkında,İl Jandarma Komutanlığı da, gençleri ölüme  sürükleyen sentetik uyuşturucu maddelerin zararları hakkında kurul üyelerine bilgilendirme sunumlarında bulundu.

Katılımcıların fikirlerini de paylaştığı Uyuşturucu ile Mücadele Koordinasyon Kurulu Toplantısı, yapılan değerlendirmelerin ardından sona erdi.

  • DSC_0735.JPG
  • DSC_0744.JPG
  • DSC_0745.JPG
  • DSC_0752.JPG