overlay

"HİTİT Makina'da "SOLUNUM SAĞLIĞI VE KOAH" Konulu Eğitim Gerçekleştirildi

  • haber168_kapak.JPG
  • haber168_ 1.JPG
  • haber168_ 2.JPG
  • haber168_ 3.JPG
  • haber168_4.JPG
  • haber168_ 5.JPG

       İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen KOAH’a karşı  farkındalık  çalışmaları  devam ediyor. Hitit Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sertaç ARSLAN sunumunda  Hitit makine çalışanlarına “Astım-KOAH , iç ortam hava kalitesinin solunum sağlığına olumsuz etkileri ve korunma yolları” konulu eğitim gerçekleştirildi.

     KOAH (Kronik Obstrüktif–tıkayıcı Akciğer Hastalığı)  tüm dünyaca mücadele edilen ve kronik hastalıklar içerisinde 4. sırada  ölüme sebebiyet veren akciğer hastalığıdır. KOAH’ın en büyük tehlikesi ise bilinmezliği!

    Her  on  KOAH hastasından, hasta olduğunu bilen yalnızca 1 kişi. Hastalar hastalık belirtilerini  soğuk algınlığı, sigara kullanımı vb. nedenlere dayandırdığı için zamanında göğüs hastalıkları uzmanına başvurmuyorlar. KOAH  ilerlediği zaman geri döndürülmesi imkansız hale gelen,  akciğerleri tahrip eden ve bireyi bakıma muhtaç bırakan bir hastalık.  KOAH’ı önlemede  erken teşhisin  ve solunum sağlığını korumanın  önemi büyük.

   Bu sebeple, dünyada genelinde  ve ülkemizde tedavi hizmetlerinin  yanı sıra  KOAH’a karşı toplumu bilinçlendirme ve farkındalığı  artırılmaya yönelik çalışmalara büyük önem verilmektedir.

     İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, tüm yıl  çalışmalarına devam eden    “Kronik Hava Yolu Hastalıklarını  Önleme ve Kontrol Programı İl Kurulunca”  hedeflenen  toplumu solunum sağlığına yönelik bilgilendirme  çalışmaları kapsamında  Hitit Makine  çalışanlarına “Astım-KOAH , iç ortam hava kalitesinin solunum sağlığına olumsuz etkileri ve korunma yolları” konulu eğitim gerçekleştirildi.

     
Eğitim, Hitit Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sertaç ARSLAN sunumunda  gerçekleştirildi.

     
Eğitime, İl Sağlık Müdürlüğü- Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar  Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü, OSGB Müdürü Özlem  ERDEM, Hitit Makine iş yeri hekimi Sevda SUNGUR, Hitit Makine finans sorumlusu Nurullah TAŞTAN, sağlık memuru Erol ÖZTÜRK katıldı.
  
     
Dr. ARSLAN  Astım-KOAH hakkında ayrıntılı  bilgi verirken solunum sağlığına zarar veren nedenlere değindi. Sigara kullanımının, uzun süre kirli, tozlu, dumanlı, partiküllü, havanın solunmasının, akciğerleri tahriş ve tahrip ederek KOAH’a neden  olduğunu vurguladı.  İç ortam havasının temiz tutulması gerektiğini, bunun mümkün olmadığı durumlarda kişisel solunum maskesinin kullanılmasının  önemine  ve sigara kullanımı varsa bırakılması gerektiğine vurgu yaptı.

      
Hitit Makine çalışanları tarafından yoğun ilgiyle gören eğitim sonunda, Yrd. Doç. Dr. Sertaç ARSLAN tarafından katılımcıların soruları cevaplandırıldı, konu ile ilgili broşürler dağıtıldı.