overlay

MEME KANSERİNE “ZUMBA” İle Dikkat Çekildi

  • haber153_kapak.jpg
  • haber153_1.jpg
  • haber153_2.jpg
  • haber153_3.jpg
  • haber153_4.jpg
  • haber153_5.jpg

        Ekim ayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından meme kanseri hakkında bilinçlendirme ayı olarak kabul edilmiştir. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Her 8 kadından birinde görülmektedir. Dünyada her yıl 1 milyondan fazla yeni meme kanseri vakası, 400’e yakın ise buna bağlı ölüm olayı görülmektedir.  Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir. Kanser yayılmadan önce teşhis edilirse % 96’ya kadar varan oranlarda, kişi yaşam şansına sahip olur. Bu kapsamda tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de 2004 yılından itibaren 1- 31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı eğitim, farkındalık ve taramalarla değerlendirilmektedir.

       “1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında; İl Sağlık Müdürlüğü,  AHL Park AVM Yönetimi, AHL Park’ ta hizmet sunan Synergym-Fitness & Wellness Club ve Özel Pınar Koleji tarafından meme kanseri farkındalığı konusunda farklı bir etkinliğe imza atıldı. 28 Ekim 2017 Cumartesi günü AHL Park’ta gerçekleştirilen etkinlikte Özel Pınar Koleji öğrencileri meme kanseri rengi olan pembe tişörtler giyerek, Synergym-Fitness & Wellness Club spor eğitmenleri eşliğinde zumba gösterisi sundu.

        Etkinliğe İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer SOBACI, KETEM Sorumlu Hekimi Sultan ZEHİR, Müdürlük personelleri, Özel Pınar Koleji yetkilileri,  Synergym-Fitness & Wellness Club spor antrönerleri ve yetkilileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Son günlerde çok sevilen Latin kökenli bir dans olan zumba dansını çok sayıda vatandaş ilgiyle izledi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte KETEM Sorumlu Hekimi Sultan ZEHİR tarafından meme kanseri hakkında bilgilendirme yapılarak, halka su, broşür ve çocuklara pembe balonlar dağıtıldı.

         Etkinlik sonunda İl Sağlık Müdürü Uzm Dr. Ömer SOBACI “Kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğu, meme kanserini önlemek için de en basit yöntemin 40-69 yaş grubundaki kadınlarda 2 senede bir mamografi taraması yapılması gerektiğinden bahsetti. Ayrıca meme kanseri etkinliğine katkı sağlayan AHL Park, Synergym-Fitness & Wellness Club ve Özel Pınar Koleji Yetkililerine teşekkür etti.