overlay

Hastane Afet Planı (HAP) Masabaşı Tatbikatı

  • haber91_kapak.JPG
  • haber91_1.JPG
  • haber91_2.JPG
  • haber91_3.JPG
  • haber91_4.jpg
  • haber91_5.jpg

     Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan program gereğince; tüm hastanelerimizde, meydana gelebilecek afet ve acil sağlık durumlarında, sundukları sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir olması için, afet öncesi ve sonraki dönemde hem fiziksel hem de fonksiyonel olarak yapılması gerekenler konusunda Hastane Afet Planı Uygulayıcı (HAP)  Eğitimi verilmiş olup, bu eğitimler neticesinde hastanelerimizde afet ve acil durumlara yönelik Masabaşı ve uygulamalı tatbikatlar yapılmaktadır. 
      Bu kapsamda 27.04.2017 tarihinde Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Alaca Devlet Hastanesinde, Hastane Yöneticisi Dr. Metin KARAN yönetiminde Masabaşı Tatbikatı gerçekleştirildi. Hastanenin çatı bölümünde meydana gelen yangın sonrası, Olay Yönetim Merkezi'nde Kurumlar arası koordinasyon yetkilisi, Hap Sekreterya Sorumlusu, Halkla ilişkiler yetkilisi, İş güvenliği yetkilisi, Tıbbi/teknik danışma kurul yetkilisi, Operasyon, Planlama, Lojistik ve Finans Sorumluları ile birlikte Hastane afet Planı yöneticisi başkanlığında, gerekli müdahalelerin yapılması sağlandı. Tatbikata İl Sağlık Müdürlüğünden Afet Birim Sorumlusu Ahmet PATIRAMAN ile Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekterliğinden İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı Adem SAĞLAM’da gözlemci olarak katıldı. 
    Daha önce de Kargı Devlet Hastanesi, Çorum Özel Hastanesi ve Sungurlu Devlet Hastanesinde masabaşı tatbikatlar gerçekleştirilmiş olup, yıl içerisinde belirlenen program çerçevesinde diğer hastanelerimizde de devam edecektir.