overlay

Yaşama Yol Ver Kampanyası

                                 

 • Afiş_kapak.jpg
 • Afiş1.jpg
 • Afiş3.jpg
 • Afiş4.jpg

  112 Acil Sağlık Hizmetleri, yurt genelinde en uç noktalara kadar yayılmış, İl Merkezlerinde bulunan Komuta Kontrol Merkezine bağlı olarak kesintisiz olarak hizmet veren, tüm ilçelerde ve bazı önemli noktalarda kurulmuş istasyonlardan oluşan büyük bir sistemdir.

   112 Komuta Kontrol Merkezimize 2016 yılında toplam 375.338 çağrı gelmiş olup, vaka sayımız ise 39.469’dur. Yine 2016 yılında ilimizde kentsel vakaya ulaşım oranımız % 97, Kırsal vakalarda ise ilk ulaşım oranımız % 89 olarak gerçekleşmiştir. 112 Acil Çağrı Hattına yapılan aramaların 334.186 asılsız çağrılardan oluşmaktadır.112 Acil Çağrı Hattının asılsız aranması suçtur ve cezası vardır. (Verilen rakamlar 01.01.2016-31.10.2016 tarihleri arasındaki verilerden alınmıştır.)

   Ambulansların vakaya ulaşmasında önemli sıkıntılar yaşanabilmektedir. Yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için güvenlik şeridi olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi ya da verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, ara sokakların ambulansın geçişine uygun olmaması gibi nedenler ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır.

Bu nedenle Trafikte Ambulans Siren Sesi Duyunca… 

 • Sakin olunması,
 • Ambulansın hangi yönden geldiğini anlamaya çalışılması,
 • Yavaşlanması, ani fren yapılmaması,
 • Mümkünse aracınızın yolun kenarına çekilmesi,
 • Kavşakta iseniz yola çıkmadan ambulansın geçmesini beklemeniz,
 • Yol açmak için şerit değiştirecekseniz mutlaka kurallara uyulması ve Sinyal kullanılması.
 • Ambulans güvenle geçtikten sonra yolunuza kurallara uyarak devam edilmesi ve
 • Ambulansın peşinde sürat yapılmaması ve uygun fren mesafesi bırakılması, önemlidir.


   Sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin artırılmasına yönelik toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla “112 Acil Çağrı Hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” konularında 2015 yılında Bakanlığımızca başlatılan “Yaşama Yol Ver” medya kampanyası, 2016 ve 2017 yıllarında da ilimizde uygulanmaya devam edecektir.

   2015-2016 yılı kampanya kapsamında çalışmaları İl Merkezinde anaokullarında 1377, ilkokullarda 16441 ve ortaokullarda 7588 ve toplamda 25.406 öğrenciye 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin önemi hakkında eğitim verilerek hangi şartlarda ve nasıl iletişim kurmaları gerektiği konusunda bilgilendirme yapıldı. Okul bahçesindeki ambulans tanıtımından sonra öğrencilere 112 logolu şapka, boyama kitabı, kalem, silgi ve etiket dağıtılarak, öğrenciler vasıtasıyla ebeveynlerine bilgi broşürleri ulaştırılması sağlandı.

   112 Acil Sağlık Hizmetlerinin aksamadan yürümesi için tüm halkımızın ve 112 personellerinin el ele birlikte çalışması ve konuya gereken önemin verilmesi için toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla yürütülmekte olan “Yaşama Yol Ver” medya kampanyası ile ilgili faaliyetlerin sürekliliği sağlanacaktır. İlk etapta 1-7 Aralık 2016 tarihleri arasında İl Sağlık Müdürlüğü önünde halkımıza ambulans tanıtımı yapılacaktır. Ayrıca İl merkezindeki taksi duraklarına gidilerek vatandaşlarımız 112 Acil Sağlık Hizmetleri konusunda bilgilendirilecek, oto kokusu ve çıkartma dağıtılacaktır. Sağlık Müdürlüğümüzün kampanya ile ilgili faaliyetleri 2017 yılında da devam edecektir.