overlay

“Aşırı Tuz ve Şeker Kullanımını Azaltan Lokantacılar ve Pastacılar Protokolü” Konusunda Bi̇lgi̇lendi̇rme toplantısı Gerçekleşti̇ri̇ldi̇

  • haber471_kapak.jpeg
  • haber471_ (1).jpeg
  • haber471_ (2).jpeg
  • haber471_ (3).jpeg


   Aşırı tuz tüketiminin neden olduğu hastalıklar arasında: Hipertansiyon, Kalp-damar hastalıkları, Böbrek hastalıkları, Osteoporoz (kemik erimesi), İnme(felç) ve bazı kanser türleri sayılabilir. Türkiye’de 15 yaş ve üzeri nüfusun beşte (%22) biri hipertansiyon hastasıdır. 45-55 yaş arasında her üç kişiden biri, 55-65 yaş arasında her iki kişiden birisinde hipertansiyon vardır. Diyetle alınan tuzun 10 gramdan 5 grama düşürülmesi hipertansiyon ve kalp hastalıkları riskini azaltır, inme(felç)  riskinde %23 azalma sağlar.


   Özellikle ev dışında yemek yiyen nüfusun arttığı son yıllarda; lokanta, pastane, kebapçı, kafe, fastfood, börekçi, kafe vb. yerlerde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen “aşırı tuz ve şeker tüketimin azaltılması” başta olmak üzere “sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin her alanda desteklenmesi” kapsamında Bakanlığımız ile Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu (TLKPTF) ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON)  arasında geçtiğimiz Şubat ayında bir işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol ile toplum sağlığının korunması maksadıyla ilgili odalara bağlı üyelerinin yer aldığı işletmelerden gönüllü olanlar tarafından yılda, aşırı tuz kullanımının %4 ve aşırı şeker kullanımının %5 oranında azaltılması amaçlanmaktadır. İlgili koşulları sağlayan işletmelere il oda başkanlıkları tarafından “Aşırı Tuz Kullanımını Azaltan İşletme Belgesi” ve/ ve ya “Aşırı Şeker Kullanımını Azaltan İşletme Belgesi” verilecektir.

   Bu protokol kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünde, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet BARIŞ, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin GÖKSAL, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Şube Müdürü Sami DURDU, Çorum Aşçı ve Lokantacılar Odası Başkanı Burhan BALCI,  Başkan Yardımcısı Ali ATALAY, Yönetim Kurulu Üyesi Soner GÜR, Fırıncılar, Leblebiciler ve Simitçiler Odası Başkanı Seyit ARSLAN, Başkan Yardımcısı Ercan FINDIKÇI katılımlarıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

   Görüş ve önerilerinin alındığı toplantıda Diyetisyen Özlem GÖK tarafından gerçekleştirilen sunum gerçekleştirildi.

   Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğümüz ve ilimizde faaliyet gösteren lokantacı ve pastacılara ait dernek ve odalarla işbirliği içerisinde  sektör temsilcilerine yönelik konuyla ilgili bilgilendirme/ eğitim/tanıtım ziyaretlerinin yapılması, aşırı tuz ve şeker tüketiminin azaltılması yönünde toplumsal farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.