overlay

BASIN AÇIKLAMASI

İlimizde internet ortamında yayın yapmakta olan bir haber sitesinde 24.07.2020 tarihinde “Çorum 112 Acilde Virüs Paniği, 25 Sağlıkçı Çalışan Karantinaya Alındı” başlığı altında yapılan haber ve iddialar hakkında İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından bir açıklama yapılması gerekmiştir.

Haberde “Önceki gün yapılan covit19 taramasında Çorum 2 ve 5 nolu ASHİ çalışanlarında virüs tespit edildi. 2 ve 5 nolu ASHİ karantina kapsamında kapatılarak 25 sağlık çalışanı kontrol amaçlı karantinaya alındı.” denilmektedir. 2 ve 5 nolu ASHİ’ de 1 (Bir) sağlık personelimizin Covid-19 testi pozitif çıkması sonucunda evde izolasyonu sağlanarak sağlık durumu ilgili personellerimiz tarafından takip edilmektedir. İstasyonda görev yapan personellerimize PCR testi uygulanmış sonucu negatif çıkan 18 personelimiz aktif görevlerine devam etmekte olup, 1 personelimizin kronik rahatsızlığı olması sebebiyle, test sonucu negatif çıkmasına rağmen tedbir amaçlı evde izolasyon uygulaması sağlanmaktadır. ASHİ sağlık hizmet sunumuna devam etmektedir. Gerçekleştirilen filyasyon çalışmaları göz önüne alındığında, Covid-19 testi pozitif çıkan sağlık personelimizin hastalığa bulaş yerinin işyeri ortamı olmadığı düşünülmektedir. 25 sağlık çalışanının karantinaya alındı iddiası gerçekleri yansıtmamaktadır.

Haberde “Bakanlıktan gelen ödenek ASHİ Merkezi yapımına yetmedi mi?” sorusu gündeme getirilmiştir. Bakanlığımız tarafından ilimize 2 adet yeni Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun yapılabilmesi için ödenek gelmiştir. Bu İstasyonlardan bir tanesi Çorum Belediyesi tarafından Müdürlüğümüze yer tahsisi yapılan Kale Mahallesi Ekin Caddesi üzerinde bulunan adreste, diğer istasyon ise Osmancık İlçe Sağlık Müdürlüğü Binası bahçesinde inşa edilmiştir. Yapımı tamamlanan istasyonların abonelik işlemleri ile ilgili süreç devam etmekte olup, en kısa sürede halkımızın hizmetine açılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
                                                                                                                                                                                                                                                

Uzm. Dr. Ömer SOBACI

İl Sağlık Müdürü