overlay

Müdürlüğümüz Organi̇zasyonunda İli̇mi̇zde Görev Yapan Medya Çalışanlarına Yöneli̇k “İnti̇harin Önlenmesi̇” Konusunda Bi̇lgi̇lendi̇rme Toplantısı Gerçekleşti̇ri̇ldi̇

  • haber461_kapak.JPG
  • haber461_ (3).JPG
  • haber461_ (5).JPG
  • haber461_ (4).JPG
  • haber461_ (1).JPG


Medya çeşitli şekillerde bilgi ulaştıran önemli bir bilgi kaynağı olarak günümüz toplumunda belirleyici rol oynar. Toplumun davranışlarını, inançlarını ve tutumunu, politika, ekonomi ve sosyal uygulamaları güçlü bir şekilde etkiler. Bu etki dolayısıyla medya intiharın önlenmesinde aktif bir role sahiptir.

Daha önce Müdürlüğümüz koordinasyonunda İntiharı Önleme İl Kurulu ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşların katılımıyla gerçekleştirilmiş ve ilimizde “İntiharı Önleme Eylem Planı” oluşturulmuştu. Eylem Planı çerçevesinde medya çalışanlarına basında intihar haberlerine yer verirken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgilendirme semineri gerçekleştirildi. 

           Müdürlüğümüzde yapılan toplantıya İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Ömer SOBACI, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet BARIŞ, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. İhsan DEMİRBAŞ, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Arif PİLGİR, Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Ahmet Bahadır ÜNLÜ ve ilimizdeki basın yayın organlarında görev yapan çalışanlar katılım sağladı.

İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Ömer SOBACI açılış konuşmasını yaparak; intiharın ciddi bir halk sağlığı sorunu olup, intiharın önlenebilmesi için toplumsal bir mücadelenin gerekli olduğunu ve bu konuda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının üzerine büyük görev düştüğünü dile getirdi. Konu hakkında medyanın önemine dikkat çekerek basında yer alan intihar haberlerinin kişileri özendirici nitelikler taşımaması gerektiğinin de altını çizdi.

Toplantı kahvaltı etkinliği ve Uzm. Dr. Ebru ÇOBANOĞLU tarafından gerçekleştirilen “Medya Çalışanları için İntiharın Önlenmesi” konulu sunumla devam etti. Görüş ve önerilerinin alındığı toplantı katılımcıların yüksek beğenisi, sağlık kuruluşları ve medya arasındaki diyalogların devam etmesi temennisiyle son buldu.