overlay

Covi̇d -19 Salgını Süreci̇nde Çocukların Teknoloji̇ Kullanımında Ebeveynlere Tavsi̇yeler

haber630_kapak.jpg haber630_ (2).jpg

 

Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerden ötürü evde geçen zamanımızın artması, eğitim ve pek çok faaliyete ara verilmesi nedeniyle gerek çocuklar gerekse ebeveynler için kurallar ve disiplinin gevşediği bir dönem yaşıyoruz. Boş zamanın fazlasıyla artmış olması nedeniyle çocuklar dijital ortamlarda çok fazla ve kontrolsüz zaman geçirebiliyor. Bu nedenle dijital ortamdan uzak kalınca huzursuzluk, uykusuzluk, öfke  gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Özellikle 3 yaşından küçük çocuklar dil, bilişsel, motor becerileri, sosyal ve duygusal gelişimleri için bakım verenleriyle karşılıklı sosyal etkileşim ve yaşam deneyimlerine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden 3 yaşından küçük çocukların, ebeveynlerle olan etkileşimden öğrendiklerini teknolojiden ve internetten öğrenmeleri mümkün değildir.  Çocuklar teknoloji aracılığıyla sunulan bilgileri 3 yaşından sonra anlamaya başlayabilirler bu durum ebeveynlerin çocukla birlikte teknolojik içeriği seyretmesi ve çocuğa öğretmesi durumunda gerçekleşmektedir.

Erken çocukluk döneminde maruz kalınan teknolojinin etkisini belirleyen önemli faktörlerden birisi de çocuğun seyrettiği içeriktir. Öncesinde şiddet içerikli görüntüleri izleyen çocukların içeriği eğitici olan görüntülere yönlendirilmesiyle olumsuz davranışsal belirtilerinde belirgin düzelme olduğu görülmüştür. Son zamanlarda video oyunları ile ilgili yapılan içerik analizleri, oyunların %89’unun şiddet içerdiğini göstermektedir. Şiddet içerikli oyunlar, gelişim aşamasındaki kişiliğe zarar verirken, ruhsal yönden çocuk ve gençleri olumsuz etkilemektedir.

Teknolojinin aşırı ve zararlı kullanımı durumunda çocuk ve ergenler zamanlarının büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçirdikleri için giderek yalnızlaşmaktadırlar. Ayrıca ders başarılarında azalma ve yüz yüze ilişki kurmakta güçlük yaşamakta sosyal ilişkilerin bozulmasına neden olmaktadır.

Bunun yanında bazı oyunlar eğitici, öğretici ve geliştirici niteliklere de sahiptir. Bu tarz oyunların bilgisayar kullanma yeteneğinin ve reflekslerin geliştirilmesine katkı sağlayan özellikleri, zekâyı ve yabancı dil öğrenme yeteneğini geliştirici özellikleri ve çocuğunuzun oyun oynarken farkına varmadan birçok konuda bilgi sahibi olmasını sağlayan eğitici özellikleri vardır. Bu yüzden çocuğunuzu bu tarz oyunlara yönlendirmeniz çocuklarınızın gelişimi açısından önem teşkil etmektedir.

Çocuklarımızın bu dönemi etkili ve verimli geçirebilmeleri, Koronavirüs salgını bitip hayat normalleşmeye başladığında hayata daha güçlü bir şekilde devam edebilmeleri için ebeveynlerin, çocukların teknoloji kullanımına özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.

Çocukların salgın sürecindeki izolasyon dönemini daha etkili geçirebilmeleri için ebeveynlere öneriler;

·         Çocuklarının oynadıkları oyun içerikleri onlar için uygun olsa da muhakkak günlük zaman sınırlaması yapmalıdırlar.

·         Çocuğun sağlıklı gelişimi için fiziksel hareket gerektiren aktivitelere özendirilmelidir.

·         İnternete zaman zaman çocuğunuzla beraber girin ya da o girdiğinde gidip yanına oturarak onunla internet ilgisini paylaşın. Çocuğunuzun teknolojik aygıtta kullandığı yazılımlar veya seyrettikleriyle ilgili paylaşım içinde olun. Hem kendinizin hem de çocuğunuzun ne seyredeceği veya hangi programları kullanacağı konusunda seçici olun.

·         Ekranla baş başa uzun süre ve denetimsiz bırakmayın. ( Göz bozuklukları, sırt ağrıları, duruş bozuklukları olabilir )

·         Çocuğunuza izlediği filmlerde veya oynadığı oyunlarda yer alan belli karakterleri niçin sevdiğini sorun, bu konu üzerinde karşılıklı konuşun.

·         Bilgisayar, tablet vb. kullanımını disiplin-ödül aracı hâline getirmeyin.

·         Televizyon, bilgisayar vb. araçları asla çocuk bakıcısı olarak kullanmayın.

·         Çocukların ebeveynlerini rol model alıp davranışlarını ona göre düzenlediğini unutmayın ve çocuklara etkili bir rol model olmaya gayret edin.

·         Koronavirüs salgını öncesindeki uyku düzenini ve mümkün olan günlük rutinleri ev içinde devam ettirmeye gayret edin. Ekranın olmadığı alanlar oluşturun.

·         Çocukların sorumluluk almalarını desteklemek için ev içinde birlikte görev paylaşımı yapın.( sofra kurma, makine boşaltma, toz alma …)

·         Spor yapmak vücutta biriken enerjiyi sağlıklı bir şekilde boşaltmayı sağlayacağından kısa videolarla birlikte eğlenerek spor yapın.

·         Çocukları koruyabilmek adına güvenli internet kullanımı ve dijital ebeveynliği mutlaka öğrenin. https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/ruh-sagligi-yayinlarimiz.htmladresindeki kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

·         Sanal ortamın gerçek ortamla aynı kuralların geçerli olduğunu hatırlatarak, çocuklarımıza güvenli sosyal medya kullanımını öğretin.(kimlik bilgilerinin, ev adresi ve telefon numarası vb. bilgilerini kimseyle paylaşmaması gerektiği, tanımadığı kimselerle arkadaşlık etmemesi, gelen istekleri reddetmesi gerektiğini ve herhangi bir durum olduğunda korkmadan sizlerle paylaşması gerektiğini vurgulayın)

·         Çocuğunuzdan televizyon, bilgisayar ve tablet olmadan birlikte yapabileceğiniz eğlenceli etkinlikler belirlemesini isteyin ve uygun olanlarını gerçekleştirmeye çalışın.

·         Çocuğunuzun ekran başında geçireceği günlük süre için mutlaka bir zaman sınırlaması getirin.

haber630_ (1).jpg.png

·         Uzmandan yardım almak için (0364 ) 219 55 00 nolu numaradan 2 ‘yi tuşlayarak bize ulaşabilirsiniz.

ŞİMDİ ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE EĞLENEREK YAPTIĞINIZ BİR ETKİNLİĞİ DÜŞÜNÜN ?

                                                                                                        EVDE KAL, KEYİFLE KAL         

                                                                                ÇORUM İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ