overlay

Çorumun yerel yayınından “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz” temalı radyo yayını gerçekleştirildi.

  • haber490_ (1).JPG
  • haber490_ (2).JPG
  • haber490_ (4).JPG
  • haber490_5.JPG


          haber490_ (3).JPG
İl Sağlık Müdürlüğü  koordinasyonunda Çorum’un yerel radyosu, Umut Radyo da topluma  ve İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda sağlık personeline yönelik “Astım” konulu eğitim gerçekleştirildi.

“Dünya Astım Günü”  kapsamında il genelinde “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz” temalı bilgi ve farkındalık oluşturma çalışmaları  devam ediyor.

Astım konulu program; Çorum “Umut Radyo” genel yayın yönetmeni Meltem ÇINAR spikerliğinde, Hitit Üniversitesi Erol Olçok  Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapmakta olan, Hitit Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı  Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Özlem Erçen DİKEN sunumunda  gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Özlem Erçen DİKEN Astım Nedir? Astımın görülme sıklığı, Astım hastalığının  belirtileri, Astımın nedenleri, Teşhisinde izlenen yollar, Diğer solunum yolu hatalıkları ve Astımla benzer belirtiler gösteren hastalıklarla ayırıcı tanı yöntemleri ve önemi,  Astımın kontrolü, tedavisi ve korunma yolları,  Astımla yaşam şekli ve kuralları ile Astımın tütün kullanımı ile ilişkisi  hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Astım konulu  programda“Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz”  temasına vurgu yapıldı.

Göğüs hastalıkları uzmanlarının uygulayacağı   tedavilerin  aksatılmaması gerektiğini, bununla birlikte Astım ataklarında hastanın yapması gerekenleri öğrenmesi ve akabinde hekimine başvurmasının önemine dikkat çekti. 

Çorum“Umut Radyo” yayınında belli aralıklarla tekrarlanacak olan Astım konulu program, Çorum halkını bilgilendirmeye devam edecek.

UMUT RADYO FREKANSI  :                 ( 90.3)

TEKRAR YAYIN  SAATLERİ: 7 Mayıs saat 20:00, 8 Mayıs 16:15, 10 Mayıs saat 20:0

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KOORDİNASYONUNDA SAĞLIK PERSONELİNE ASTIM KONULU EĞİTİM

Aynı zamanda  İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık personeline Astım konulu eğitim düzenlendi.

Sağlık  personeline, İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonun da Sağlıklı Yaşam Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği hekimi Dr. Medine KOCAMANOĞLU sunumunda gerçekleştirilen eğitimde Astım Hastalığı hakkında  ayrıntılı bilgi verildi. Eğitimde “Astımınızla  Sağlıklı  Yaşayabilirsiniz”  temasına vurgu yapıldı. Dr. KOCAMANOĞLU Astım Nedir? Astım hastalığının  belirtileri, nedenleri, teşhisinde izlenen yollar, tedavisi ve korunma yolları,  Astımla yaşam şekli ve kuralları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Eğitim sonunda katılımcıların sorularını cevaplandıran  Dr. KOCAMANOĞLU sağlık personelinin bilgilerini tazeledi.

“Dünya Astım Günü”  kapsamında İl Merkezi, Mimar Sinan Kadın Kültür Merkezinde “Astımınızla  Sağlıklı  Yaşayabilirsiniz”  teması ile Astım hastalığı konulu eğitim  gerçekleştirildi.

Kadın kültür merkezinde çeşitli alanlarda beceri kursu alan kursiyerlere düzenlenen eğitimde Astım Nedir? Astım ve (Allerji-Allerjik) nezlenin  ayırıcı  özellikleri,  Astım hastalığının  belirtileri, Astımın nedenleri, teşhisinde izlenen yollar, tedavi ve korunma yolları,  Astımla yaşam şekli  hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Eğitim sonunda katılımcıların soruları cevaplandırıldı  ve konu ile ilgili broşürler dağıtıldı

İl genelinde Astım günü kapsamında sağlık personeli ve topluma yönelik bilgilendirme eğitimleri ve farkındalık etkinlikleri  sürdürülüyor.

 ASTIM

Astım nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nelerdir?

Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

Astım ne sıklıkta görülmektedir?

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır.

Astım tedavi edilebilir mi?

Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dâhil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir.

Astımlı hastalar nasıl yaşamalılar?

Astımlı hastalar, çevresel olarak yakınmalarını artıran faktörlere dikkat etmek koşulu ile günlük yaşamda diledikleri birçok şeyi yapabilirler. Astımlı hastaların günlük işlerini yapabilmesi seyahate gidebilmesi, hobileri ile uğraşması, kısaca yaşamın içinde yer almaları hekimlerin en arzu ettiği noktadır.


Astımlı hastalar spor yapabilir mi?

Astım spor yapılmasına engel değildir. Astımlı hastalar doktorlarıyla paylaşarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek yürüyebilirler, hafif koşu yapabilirler, yüzebilirler.  Birçok astımlı hasta performans sporlarını yapabilir.

Astımlı hastaların spor yapmasının astıma faydası var mı?

Astımda özellikle çocukluk yaş grubunda fiziksel aktivitenin artırılmasının, mümkünse düzenli sporun hastalığın seyrine olumlu katkıları olduğu gösterilmiştir. Bu sayede günlük kullanılan ilaç dozları, randevusuz hekim başvuruları ve astım nedeniyle hastaneye yatışlar, acile başvuruların azaltılabildiği saptanmıştır.

Astımlı hastaların beslenmesinde nelere dikkat etmesi gerekir?

Astımlı hastaların doktor tanılı besin alerjileri olmadıkça özel bir diyet yapmalarına gerek yoktur. Sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri astımlı hastalar için de geçerlidir. Obesitesi olan astımlı hastalarda doktor ve diyetisyen gözetiminde kilo vermeleri hastalıkların seyrini olumlu etkileyecektir. Ülkemizde astımlı hastaların %10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve %30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir

Astımı kontrol altında tutmak için astımlı hastalar ne yapmalıdır?

Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Yapılan araştırmalarda hastaların ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir.