Çorum İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Çorum İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bilgi Güvenliğinden Kim Sorumludur?

Güncelleme Tarihi: 02/01/2018

Bilgi güvenliğinin sağlanmasından herkes sorumludur.

Bu sorumluluklar yasal olarak da ifade edilmiş ve 5651 sayılı kanun "İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi" amacı ile düzenlenmiştir.

Bundan 20 yıl kadar önce, bilgi işlem servisleri günümüzdeki kadar yaygın kullanılmadığından, bilişim sistemleri günümüzdeki kadar önemli bir yere sahip değildi. Daha iyi açıklamak gerekirse, eskiden iş süreçleri ve faaliyetlerin çok küçük bir kısmı bilişim sistemleri kullanılarak yürütülmekte iken günümüzde bilişim sistemleri hemen hemen her iş sürecinin bir parçası olarak yerini almıştır. İşte bu sebeble bilişim sistemlerinin güvenliği iş süreçlerimizin ve faaliyetlerimizin yürütülebilirliği açısından çok önemlidir.

Herhangi bir bilgi sisteminde aşağıdaki konumlardan herhangi birisinde iseniz sorumluluğunuz var demektir.

  • Bilginin sahibi
  • Bilgiyi kullanan
  • Bilgi sistemini yöneten
Bu durum çok geniş bir kitleyi içerdiğinden "bilgi güvenliğinin sağlanmasından herkes sorumludur" diye genelleme yapmakta bir sakınca yoktur.

Herkes sorumlu ise bilgi güvenliğinin seviyesi nasıl belirlenir?

Bilgi sistemlerini bir zincir gibi düşündüğümüzde bu zincirin en zayıf halkası çoğunlukla sistemin kullanıcılarıdır. Unutulmamalıdır ki bir zincir en zayıf halkası kadar sağlamdır."

Bilgi güvenliğinin seviyesi de bu durumda kullanıcılara bağlı olduğundan, kullanıcı bilinci bilgi güvenliğinin sağlanması için son derece hayati bir öneme sahiptir ve bilgi güvenliği seviyesini belirler.

"Kaynak http://www.bilgimikoruyorum.org.tr